Sekite mus Facebook | LinkedIn | Telefonai pasiteiravimui: +370 5 235 4000 | +370 6300 8300 | +370 630 19000

Periodontologija

Periodontas – tai dantį supančių audinių visuma: kaulas, dantį palaikantys raiščiai ir dantenos. Šios struktūros burnos sveikatai yra ne mažiau svarbios nei dantys. Periodontologija apima procedūras, susijusias su šiomis struktūromis.

Periodontas

Yra dvi pagrindinės ir dažniausios periodonto ligos: gingivitas ir periodontitas. Abiejų susidarymo svarbiausia priežastis yra ant dantų nuolat besikaupiančios ir užsilaikančios bakterinės apnašos bei dantų akmenys. Taip pat nemažą įtaką daro rūkymas, nevisavertė mityba, stresas, genetinis polinkis, vartojami vaistai ar cukrinis diabetas.

 • Gingivitas. Tai dantenų uždegimas, pasireiškiantis dantenų paraudimu, paburkimu, kraujavimu. Šios stadijos liga yra išgydoma, mat pažeidimas apima tik dantenas, o kaulas ir dantį palaikantys raiščiai būna sveiki. Dažnai pirmasis simptomas yra valantis dantis pastebimas dantenų kraujavimas. Paprastai gingivitas yra gana lengvai pagydomas – reikia laikytis burnos higienos rekomendacijų, kruopščiai valyti dantis, reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną. Negydant gingivito liga progresuoja ir pereina į sunkesnę formą – periodontitą.

gingivitas ir dantenų uždegimas

 • Periodontitas. Tai uždegimas, kuris apima ne tik dantenas, bet ir kitas periodonto struktūras. Dantenos būna paraudusios, kraujuojančios, „atsikabinusios“ nuo danties, dėl ko tarp danties ir dantenų susiformuoja „kišenė“, dantys atrodo pailgėję, nes dantenos ir kaulas nyksta, padidėja tarpai tarp dantų, atsiranda nemalonus kvapas ir skonis, ilgainiui dantys tampa paslankūs. Periodontitas skiriamas į lengvą, vidutinį ir sunkų, priklausomai nuo to, kiek kaulo jau yra prarasta. Tačiau liga pati nesustoja ir nepraeina, negydoma pereina visas stadijas ir galiausiai baigiasi dantų netekimu. Laiku pradėjus tinkamą gydymą ligos vystymąsi galima sustabdyti.

Periodontito stadijos

Kaip tai vyksta?

 • Pirmasis periodontito gydymo žingsnis yra profesionali burnos higiena. Specialiais instrumentais šalinami dantų akmenys, apnašos, taip siekiant sumažinti uždegimą. Priklausomai nuo ligos sunkumo, gali prireikti ir keleto vizitų pas specialistą. Taip pat yra paaiškinama asmeninės burnos higienos svarba, pacientas mokomas tinkamai prižiūrėti dantis, patariama, kokias priemones naudoti.

Po šios procedūros gali susidaryti įspūdis, kad situacija pablogėjo, – dantys gali tapti jautrūs ir šiek tiek atsidengti dantų šaknų paviršiai. Tačiau šie pojūčiai yra laikini. Dantų jautrumas per keletą savaičių išnyksta, dantenos sugyja, jų patinimas pranyksta. Burnos higieną atlikti būtina siekiant apsaugoti periodontito pažeistus dantis, kad netektų jų šalinti. Toliau tinkamai prižiūrint dantis per keletą mėnesių negilios dantenų „kišenės“ išnyksta, gilesnės pastebimai sumažėja, dantys tampa mažiau paslankūs. Ši procedūra gali būti kartojama keletą kartų, siekiant pagerinti paciento būklę nesiimant chirurginio gydymo, t. y. nepereinant į antrąjį gydymo etapą.

 • Antrasis etapas taikomas tuomet, kai vien higienos priemonėmis ligos suvaldyti nepavyksta. Pritaikius vietinį nuskausminimą atliekama vadinamoji „lopo operacija“ – chirurginėmis priemonėmis dantenos atitraukiamos nuo dantų, kad būtų matomi ir pasiekiami dantų akmenys, kurių neįmanoma pašalinti atliekant įprastą procedūrą. Kruopščiai nuvalius ir nulyginus dantų paviršius dantenos sutvirtinamos siūlėmis.
 • Trečiasis etapas – palaikomasis gydymas. Kadangi periodontitas yra liga, kurią paprastai įmanoma tik sustabdyti, bet ne visiškai išgydyti, itin svarbu laikytis visų rekomendacijų ir reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą-periodontologą. Kitu atveju liga atsinaujina ir tampa dar sunkiau suvaldoma. Palaikomasis gydymas – tai 2-4 kartus per metus kartojami vizitai pas odontologą, kuris iš naujo įvertina dantų būklę, atlieka profesionalią burnos higieną ir nusprendžia, koks gydymas reikalingas. Kruopšti kasdienė burnos priežiūra ir reguliarūs apsilankymai pas specialistus padės Jums išsaugoti nuosavus dantis dar daugelį metų.

Kitos procedūros

 • Liežuvio arba lūpos pasaitėlio plastika.

Liežuvis prie burnos dugno, o lūpos prie dantenų tvirtinasi gleivinės raukšle, vadinama pasaitėliu. Kai kurių žmonių lūpos ar liežuvio pasaitėlis būna labai trumpas ir tai apsunkina liežuvio ar lūpos judesius, kalbą, gali būti skausminga ar net daro įtaką dantų padėčiai. Pasaitėlio plastikos procedūra yra nesudėtinga, neskausminga ir labai trumpa, paprastai atliekama lazeriu   – pasaitėlyje padaromas nedidelis pjūvis ir šis atlaisvinamas.

Danties vainiko prailginimo operacija

 • Danties vainiko prailginimo operacija.

Ši procedūra reikalinga prieš protezavimą, kai išlikusio danties aukštis yra nepakankamas, kad būtų galima kokybiškai pagaminti vainikėlį. Aplink protezuojamą dantį yra sumažinamas dantenų aukštis, taip prailginant danties vainiką.

 • Gingivektomija.

Tai procedūra, kurios metu chirurgiškai pašalinama dalis dantenų audinių. Paprastai atliekama skalpeliu ar specifiniais instrumentais nupjaunant nepageidaujamą dalį dantenų krašto. Taip pat vis dažniau naudojama elektrochirurgija (audiniai pjaunami aukšto dažnio elektros srove) arba lazeris, nes šie metodai paprastai lemia greitesnį gijimą ir mažesnį diskomfortą po procedūros. Gingivektomija atliekama pirtaikius vietinę nejautrą, todėl yra neskausminga. Paprastai užtrunka nuo kelių minučių iki valandos, priklausomai nuo to, kiek audinių reikia pašalinti.

periodontologija_5

Gingivektomija taikoma dėl keleto priežasčių:

 • Sergant sunkesnėmis periodontito formomis, susiformavusiose dantenų kišenėse kaupiasi apnašos ir bakterijos, kurios skatina tolesnį ligos vystymąsi. Ligos gydymui palengvinti atleikama gingivektomija, kišenės sumažėja ir jas lengviau prižiūrėti ir išvalyti.
 • Danties vainiko prailginimas atliekamas taikant gingivektomiją aplink reikiamą dantį.
 • Kai kurie vaistai bei kelios retos ligos sukelia labai ryškų dantenų išvešėjimą, peraugimą, kuris atrodo neestetiškai, trukdo kramtymui bei kalbai. Gingivektomijos procedūra pašalinamas audinių perteklius, grąžinant dantenoms normalią išvaizdą.
 • Žmonėms, turintiems mažus dantis ir plačią šypseną, dažnai būdinga vadinamoji “dantenų šypsena”, kai šypsantis po viršutine lūpa matosi ne tik dantys, bet ir dantenos. Gingivektomijos procedūra taikoma siekiant pagerinti šypsenos estetiką.

Po procedūros dantenos padengiamos specifiniu tvarsčiu, kuris išlieka 1-2 savaites ir saugo žaizdą. Dantenos atgauna įprastą išvaizdą per 3-4 savaites, o visiškai sugyja per du mėnesius. Gijimo laikas labai priklauso nuo paciento, operacijos apimties, taikyto metodo, todėl kiekvienam gali būti individualus.

Bet kurios iš šių procedūrų taikymo galimybes ir būtinumą, eigą, saugumą paaiškins ir į visus rūpimus klausimus Jums atsakys Dental P.R.O. odontologijos klinikos gydytojas periodontologas konsultacijos metu.